Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Slavnost obce a české státnosti ve Čkyni

   

  Slavnost obce a české státnosti ve Čkyni

   

   

   

         V sobotu 23. října 2021 přišli občané na náměstí ve Čkyni ke slavnosti na počest znovu-udělení čestného občanství obce Čkyně prezidentu T. G. Masarykovi, znovu-odhalení jezdecké sochy T. G. Masaryka na Památníku padlým a 100. výročí od vzniku jednoty Československé obce legionářské ve Čkyni.

   

   

         V doprovodu místního dětského pěveckého sboru, hasičských sborů s vlajkami ze Čkyně a Horosedel a s legionářskou vlajkou bylo starostou obce Stanislavem Chvalem slavnostně vyhlášeno, že: Zastupitelstvo obce uděluje nejvyšší osobní vyznamenání Čestný občan obce Čkyně Tomáši Garrigue Masarykovi in memoriam. Ocenění bylo uděleno dle zákona č. 128/2000 Sb., o obcích, který vyžaduje souhlas dědiců oceněného. Tento souhlas poskytla Charlotta Kotíková, která má české občanství a žije v USA. Paní Kotíková měla osobně přijet a přebrat si Pamětní list. Svou účast omluvila a zaslala zdravici, kterou účastníkům přečetla zastupitelka obce Václava Komínová. Pravnučka T.G.M. mimo jiné uvedla: "Pár slov o mém obdivu za Vaši iniciativu. V dobách politické krize, kterou Česká republika právě prochází je krásně vidět, ze Česká státnost stále něco znamená. Často se zapomíná, že nebyla nabyta jen tak náhodou. Lidé za ni bojovali a mnozí pro ni zemřeli. Že tento fakt byl dlouho potlačován, neznamená, že neexistoval."

   

   

         Iniciátor slavnosti a navrhovatel čestného občanství Petr Martan ve slavnostním projevu uvedl: "Z vůle našich občanů a tehdejších spolků legionářů, sokolů a hasičů ve Čkyni byl postaven tento památník s Masarykovou jezdeckou sochou v průčelí; Obecní zastupitelstvo r. 1937 jmenovalo T. G. Masaryka čestným občanem. Potom přišla německá nadvláda a zbavila nás české identity a národních symbolů. Čestné občanství T.G.M. bylo potupně odňato a jezdecká socha byla úředně zničena. Proto jsme se dnes sešli, abychom prohlásili, že prezident Tomáš Garrigue Masaryk je znovu čestným občanem obce Čkyně a že jeho socha zde bude opět symbolizovat náš život ve svobodné a samostatné České republice a že tak zůstane navždy".

   

   

          Jezdecká socha T.G.M. v kopii, jaká zde dříve bývala, byla odhalena starostou obce Stanislavem Chvalem a představitelem legionářů Vojtěchem Plesníkem. Sochu vytvořil sochař-restaurátor Lukáš Černý spolu s Lucií Růžičkovou, která se podílela na přípravě a koordinaci projektu. Bylo podpořeno z rozpočtu Jihočeského kraje částkou 100 000 Kč z celkového rozpočtu 180 000 Kč. Zbytek zaplatila Obec Čkyně.

   

   

  100 let od vzniku jednoty Československé obce legionářské ve Čkyni (ČsOL)

   

         Slavnosti ve Čkyni se zúčastnili také uniformovaní veteráni a členové ČsOL. S projevem vystoupil Vojtěch Plesník, který je předseda Sdružení válečných veteránů Jihočeského kraje a předseda jednoty ČsOL Vimperk. Ve svém projevu také uvedl: "Místní legionáři, po návratu do vlasti, založili v roce 1920 se 42 členy Svaz československých legionářů ve Čkyni. Po ustavujícím sjezdu v Praze r. 1921 byl v tomto roce svaz přejmenován na ČsOL-Jednotu ve Čkyni, která měla 36 členů. Činnost ČsOL byla nesmírně pestrá a její výsledky jsou hmatatelné dodnes, jako je tomu v případě pomníků padlým a pamětních desek."

   

  Petr Martan
  Autor foto: Pavel Pechoušek

     

   


   

  Sdílet