iSusice.eu |  Ckyne.eu |  iPrachatice.eu |  Stozec.eu |  Vimperk.eu |  Volary.eu |  Zdikov.eu Kamery HumlNET |  Kamery ČHMÚ
 • Miniatury: Blízkosti opuštěných

  Blízkosti opuštěných

  (vánoční zamyšlení)

   

       Vzpomínám na jeden Štědrý večer, kdy jsem sloužil na Churáňově. Přijeli za mnou dva kamarádi, kteří by jinak zůstali sami, Martina Kyselová z maringotky u Nuzína a Petr Matějka zvaný Pošťák, který letošní svátky oslaví v ústavu ve Lnářích. Seděli jsme dole v kuchyňce a povídali jsme si u svíčky. Martina postavila na stůl nějaké dobroty, Pošťák také. Navštívil nás klid uprostřed šumavských lesů. Byli jsme si darem jeden druhému.

   Blízkosti opuštěných    O nějaký rok později mě o vánocích přijela navštívit na stanici Liduška Babou. Přinesla jablka a mrkve. Chodili jsme po pasece za stanicí a rozvěšovali jsme pochutiny pro zvířátka do jalovcových větví a na malé smrčky. Slunce zapadalo, jeho rudé paprsky zbarvovaly páru, která nám v mrazivém dechu stoupala od úst. A pak jsme si na Malém Polci zapálili jointa a dívali jsme se na rodící se hvězdy. Všechny byly betlémské.

       Láďa Marek mi vyprávěl jiný příběh. I to je podoba vánoc. Za normalizace se na Nové Hutě přistěhoval nějaký Kunc, důstojník státní bezpečnosti v důchodu. Před vánoci zašel za hajným Heřmánkem. Věděl o něm, že půjde na půlnoční. „Zjisti mi, kdo byl v kostele,“ poručil mu. A dobrý katolík hajný mu druhý den nahlásil všechna jména místních komoušů, kteří hned na nejbližší stranické schůzi dostali pěkný pojeb.

       Pak se režimy obrátily a celá společnost se vrhla do rozražených vrat konzumu. Můj strýc opustil prestižní místo u Miloše Jakeše a začal podnikat. Vedl českou pobočku německé firmy na výrobu papíru Schneidersöhne. Vydělával slušný balík peněz, ale se štědrostí svých chlebodárců musel přijímat ponižující slova o líných a zlodějských Češích. Každoročně cestoval o vánocích do Německa, aby jim tam vařil rybí polévku a hlídal skladiště papíru. To se mělo za samozřejmé. Když se pak po letech, už v důchodu, octl o vánocích doma, teta se děsila, že Štědrý den skončí hysterickým řevem.. Samozřejmě, že u stromečku obklopeného mnoha dárky.

   

  ***

   

       Za totality byla křesťanská oslava vánoc druhem protestu. A co dnes, v absolutně liberální společnosti? Mnozí pod heslem napakovat se a zabarikádovat nad smyslem vánoc vůbec nepřemýšlejí. Ti, kteří jsou podobou vánoc na Západě znechuceni, se dostávají ke druhému extrému. Bývalý evangelický duchovní Marek Feigl napsal letos na svůj fejsbúkový profil úvahu: „Když z Nového zákona vysypete pasáže o Betlému a jesličkách (ostatně textově rozporné), vůbec o nic podstatného se neochudíte. Apoštol Pavel dokázal vyložit pravdy křesťanství bez sebemenšího náznaku vánočního tajemství. Křesťan Vánoce vůbec k ničemu nepotřebuje, a nikdy nepotřeboval.“ Čiší z toho obrazoborecký pragmatismus, který ničí všechnu tradici a mystiku. Z těch slov táhne zimy více, než z promrzlých stěn horského kostelíku.

       Co je tedy poselstvím vánoc? Kde ho nacházím já? Vánoce v kruhu rodinném jsem prožívat neuměl ani jako dítě. A talentu k prožívání duchovna jsem také moc nepobral. Nejspíš za to může mé sobectví. Ochudil jsem jím všechny okolo i sám sebe. Nosil jsem v sobě touhu prožít svátky někde na cestách, tam, kde lze potkat opuštěné lidi, kteří nikoho nepotřebují, a přece touží po troše tepla. Vánoce se pro mě skrývají ve svitu svíčky položené na umakartovou desku stolku v čekárně, kterou by mohli nádražáci nechat otevřenou pro lidi bez domova alespoň v zimě. Už je to tak dlouho, možná někdy na přelomu režimů. Došel jsem v mrazu k nádraží na Kubově Huti. Čekárna byla otevřená. V rohu stála stará kamna. Praskal v nich oheň. Sedl jsem si na lavičku do tmy. Byl jsem doma.

       Vánoce jsou oslavou zázraku narození. A tak myslím i na opuštěné a ochrany zbavené děti. „Když táta přišel, všechno roztřískal,“ vyprávěla mi Renata. „Policajti se k nám báli. Jenom Halenár, chlap jak hora si troufl. Nemohla jsem spát. A máma, místo aby mě bránila, tak se za mě schovala. Křenov je ves s rozházenými chalupami. Utíkala jsem přes louku k sousedům. Byli bezdětní. Vezmi si, Renátko, buchtičku, vybízeli mě. A já ji snědla celou jen tak. Doma jsem nedostala ani jíst.“

   

  ***

   

  Cigánské děvče

  (báseň od Petra Bezruče, která byla objevena až po jeho smrti)

   

  Chtěl bych Vás najít, slečno má drahá,

  chtěl bych Vás najít na silnici:

  cigánské děvče (čí máš to barvu?)

  v mrazivé noci pod rudým šípkem,

  ve hvizdu vichru, pod chladnou hvězdou,

  zapomenutou na silnici.

   

  Vzal bych Vás v náruč (jedenkrát v žití),

  přes pole nes bych Sněhurku chladnou,

  cigánské děvče do teplé jizby,

  nalil bych vína za vonný ret –

  až by dvě hvězdy pod temným vlasem

  hleděly na mne (jedenkrát v žití) –

  jedenkrát v žití padl by na mne

  sladký Váš úsměv –

   


  Text a foto Roman Szpuk 

   


   

  MINIATURY Romana Szpuka :

   

  1. Uplakaný čert

  2. Hrušky 

  3. Vánoční vzpomínka

  4. Co všechno ten nástroj dovede

  5. Nešahej na ten sníh

  6. Otto Hrdina

  7. V údolí Losenice 

  8. Pavoučice sněžná

  9. Šla Kačenka podle vody

  10. Vzpomínka na Krýmuse

  11. Mrazivá noc na Perle pod Jezerní slati

  12. Letící oblaka

  13. Pan Kodýdek

  14. Cesta pulsu

  15. Život a smrt

  16. Deštníky

  17. Poklady

  18. Krucifixy

  19. Velikonoční vejce

  20. Koza v kapli

  21. Kolečka vypálené trávy 

  22. Boubínská noc

  23. Ovečky

  24. Bratři Kazarovi 

   25. Domov

  26. Táta

  27. David je fatalista

  28. Noční bouřka na Boubíně

  29. Fenka a okoun

  30. Duha

  31. Cestou z Najmanky na Radost

  32.Žluna

  33. Rehabilitace

  34. Bez střechy

  35. Jako bílý šátek

  36. Nepoučitelní

  37. Dobršská brána

  38. Hvězdy a psík

  39. Malá ťapkající holčička

  40. Zářijové plody 

  41. Buchingerův dvůr 

  42. Pouť na Luzný

  43. Jaké má oči? 

  44. Nejmanka u Hrbu 

  45. První sníh 

  46. Úplňková noc

  47. Jepice

  48. Herwart a Empedokles

  49. Dálky na dosah 

  50. Lidská zima

  51. Gráve Gabréta

  52. Flöhturm

   

  Sdílet